SPOTKANIE PREWENCYJNE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI

15 marca 2023

W dniu 14 marca 2023 r. odbyło się spotkanie prewencyjne z przedstawicielami policji dotyczące bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w Internecie i jej  konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: starszej (klasy -VI-VIII) i młodszej (klasy -I-V).

Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Mówiono o prześladowaniu w postaci nękania, straszenia, publikowania ośmieszających zdjęć i filmów, podawania się za kogoś innego, pisania obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych. Funkcjonariusze poinformowali uczniów, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić, będąc świadkiem takich działań oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Wyraźnie podkreślili, że będący ofiarą lub świadkiem przemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, bądź inną osobą dorosłą.Ostrzegli, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

Spotkanie o charakterze profilaktycznym miało stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka oraz wzrost świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych w Internecie.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

Data utworzenia:2023-03-15
Data publikacji:2023-03-15