2023 z Wisławą Szymborską

21 marca 2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprosiła uczniów klas ósmych szkoły podstawowej do udziału w projekcie edukacyjnym „2023 z Wisławą Szymborską”.

Partnerem biblioteki w jego realizacji była Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, a  funkcję koordynatora szkolnego pełniła nauczycielka języka polskiego pani Anna Kwiatkowska.

Odbył się on w ramach obchodów 2023 Roku Wisławy Szymborskiej.  Jego celem było także kształtowanie wśród młodzieży postawy aktywnego odbiorcy poezji i sztuki, a także rozwijanie wrażliwości, wyobraźni, kompetencji, uzdolnień i zainteresowań uczniów. Młodzież w zespołach klasowych przez prawie trzy tygodnie realizowała różne zadnia projektowe. Natomiast 20 marca odbyła się impreza podsumowująca projekt, na której to młodzi ludzie zaprezentowali efekty swojej pracy.

Z okazji 100 rocznicy urodzin Senat ustanowił 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. W uchwale czytamy: „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.”. To te słowa rozpoczęły imprezę, następnie została przedstawiona krótka informacja o projekcie  i zaczęły się prezentacje. Wszystkie zadania oceniała komisja w składzie: przewodnicząca pani Anna Kwiatkowska- nauczyciel języka polskiego, pani Anna Ksiądz- dyrektor szkoły, Pani Anna Tarnowska- nauczyciel historii i pani Joanna Margol-  nauczyciel bibliotekarz.

Ciekawe kolaże wykonane przez uczniów do wierszy: „Cebula”, Chmury” i  „Pierwsza miłość” noblistki stanowiły scenografię i to było jedno z zadań. Kolejnym graficzno- literackim zadaniem było stworzenie lepieja, czyli krótkiego, jednozdaniowego, często groteskowego wierszyka,  składającego się z dwóch wersów. Lepieje można było nie tylko podziwiać na wystawie ale również uczniowie prezentowali je na głos w całych zespołach. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej, natomiast nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek. Każda klasa przygotowała także stylizację do wybranej fotografii poetki. Uczestnicy wysłuchali również recytacji wierszy Szymborskiej: „Klucz”, „Dłoń” i  „Nic dwa razy” w wykonaniu Nikoli Harasiuk z kl. VIII a, Karola Czusza z VIII b i Leny Kukiełki z VIII c.   W drugiej części imprezy odbył się turniej, w którym rywalizowały drużyny „Znawcy Szymborskiej”.  Zawodnicy mieli do rozwiązania np. takie zadania jak: „Urodziny Szymborskiej” „Kalambury z wierszami Szymborskiej”, „Ciekawostki o poetce” a wśród nich chociażby ta, że bardzo lubiła czytać książki. Było też zadanie, które polegało na wykonaniu działania matematycznego czy odgadnięciu jaki to mebel uważała ona za bardzo ważny wynalazek, niemal tej samej wagi co koło. Liczyła się nie tylko wiedza ale również spostrzegawczość i szybkość. Wszystkie zespoły klasowe wykazały się kreatywnością, zaangażowaniem, świetną współpracą i wiedzą o noblistce. Świadczyły o tym minimalne różnice w końcowej punktacji. Zwyciężyła kl. VIII c, drugie miejsce zajęła kl. VIII a, a trzecie kl. VIII b. Pamiątkowe dyplomy i nagrody liderom reprezentującym zespoły klasowe wręczyły dyrektor szkoły, przewodnicząca komisji i kierownik biblioteki. Na zakończenie miłym zaskoczeniem było to jak młodzież sama zainicjowała karaoke do wiersza „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej.

Projekt był okazją nie tylko do popularyzacji twórczości i sylwetki noblistki.  Uczniowie poprzez innowacyjną formę zdobywali nowe kompetencje ale również rozwijali relacje społeczne i klasowe. Młodzi ludzie również przekonali się, że spotkanie z wybitną poetką Wisławą Szymborską może być inspirujące również dla współczesnych nastolatków.

Data utworzenia:2023-03-21
Data publikacji:2023-03-21