XVI Regionalny Konkurs Historyczny

9 grudnia 2018

14 XI 2018r w ZSP4 w Zamościu odbył się finał XVI Regionalnego Konkursu Historycznego  z tematu „Zamojszczyzna w okresie kształtowania się niepodległego państwa polskiego 1918”.

Konkurs odbywał się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz organizacji kombatanckiej „Dzieci Zamojszczyzny” Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich więzień i obozów Koncentracyjnych.

Udział w konkursie zdeklarowało 10 szkół z Regionu reprezentowanych przez 30 uczniów. W kategorii szkół podstawowych: gimnazjalnych zwyciężył: Adrian Grabias ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie przed Ewą Michalską, trzecie miejsce zajął Marcin Olszówka.

W klasyfikacji drużynowej szkół gimnazjalnych i podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im Dzieci Zamojszczyzny z Aleksandrowa, II miejsce Gimnazjum w Skierbieszowie, III miejsce Samorządowy Zespół Szkolny z Biszczy.

Uczestnicy konkursu mieli okazję uczestniczący w wykładach pracowników naukowych działu edukacji IPN oddziału w Lublinie, w których poruszono problematykę procesu odzyskiwania niepodległości oraz w drugim wykładu przybliżono historię dywizjonu 303 w bitwie o Anglię.

Naszą szkołę reprezentowali:

Adrian Grabias kl. VIIIb