Trzepietniak starszy od Aleksandrowa!

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
30 marca 2020

     Najwcześniejszą wzmianką dotyczącą terenów dzisiejszej gminy Aleksandrów jest Trzepietniak (Trzeputniak) notowany w akcie zatwierdzającym statut Ordynacji Zamoyskiej przez cesarza Józefa II z 1786r. Wynika stąd, że jest on starszy od samej wioski co najmniej o kilka lat. Przypomnijmy, że Aleksandrów został lokowany w roku 1791r.

Materiał został zaczerpnięty z pracy profesora Bronisława Chlebowskiego „Zamość, ordynacja Zamoyskich i powiat zamojski” zamieszczonym pierwotnie w „Słowniku geograficznym” w 1895r. i przedrukowanym bez zmian w Nr 1 TEKI ZAMOJSKIEJ – miesięczniku wydanym w Zamościu w styczniu 1919r. str. 9-10

 

„Akt cesarza Józefa II, potwierdzający ordynację (która przeszła wtedy pod panowanie Austrji), wylicza następujące posiadłości, rozdzielone na klucze dóbr:

dobra Zamojskie- Zamość miasto ze wsiami: Wólka Zamojska, Siedliska, Janowice;

dobra Sitanieckie- Sitaniec z Wolicą, Zabytów, Majdan Sitaniecki, Huszczka Wielka i Mała, Stabrów, Szopinek, Sulmice, Monastyr, Wiszenki, Bortatycze;

dobra Lipskie- Lipsko Wola Lipska, Topornica, Zarzecze, Białowola, Pniówek, Kalinowice;

Horyszowskie- Horyszów Polski z Wolą i Jarosławiec;

dobra Starozamojskie- Stary Zamość, Wierzba, część Chomęcisk, Złojec, Wólka Złojecka, Nawóz, Kulików, Wirkowice, Zarudzie;

dobra Żdanowskie- Żdanów, Białobrzegi, Mokre, Płoskie, Wieprzec, Wola Wieprzecka, Kossobudy;

dobra Szczebrzeszyńskie- Szczebrzeszyn, z przedmieściami, Niedzieliska, Wielącza z Zawadą, części w Bodaczowie, Topólcza, Kawęczyn Wielki, Żurawnica, Kawęczyn Mały, Michałów, Klemensów, Rozłopy, Deszkowice, Bród Stary i Wataski;

dobra Latyczyńskie- Latyczyn, Zaburze, Radecznica;

dobra Górajeckie- Górajec Czarnystok, Chłopków, Lipowiec z Wólką;

dobra Tworyczowskie- Tworyczów, Kitów, Źrebce;

dobra Mokrolipskie- Mokrelipie, Zakłodzie, Uście, Sąciażka dziś Sąsiadka;

dobra Huciskie- Hucisko i Ulów;

dobra Rybnickie- Rybnica, Susiec albo Huta Susiecka, Grabowica Kunki;

dobra Józefowskie- miasto Józefów i wsie: Pardysówka, Majdan Nepryski, Górniki, Długi Kąt, Podrusów, Hamernia, Izbice albo Nowiny, Majdan Sopocki;

dobra Zamechskie- Zamch, Olchowiec, Borowiec, Krzyszychy, Kozaki i Głuchy, Obsza z Wolą, Babice;

dobra Łukowskie- Łukowa z Wolą, Szostaki, Ostrówek, Lipowiec albo Budziarze, Korchów;

dobra Rożanieckie- Rożaniec z Wolą i Płusy;

dobra Tarnogródzkie- miasto Tarnogród z Majorostwem albo Wójtowstwem;

dobra Potockie- Potok Górny z Przysadką, Gozd, Potok Dolny z Zagrodą, Dąbrówka;

dobra Naklickie- Naklik, Kulna, Zawady i Giecki, Szyszków;

dobra Krzeszowskie- Krzeszów z przedmieściami i wsie: Krzeszów Górny z Podolszynką, Krzeszów Dolny i Pokoje, Bystre, Huta Krzeszowska, Sieraków, Ruda Dymarska, Żuk Suszki, Kamionka, Hucisko z Wolą;

dobra Lipińskie- Lipiny z Borowiną, Jedlinki i Babie, Brzozowiec, Jasiennik’

dobra Biskie- Biszcza z Wolą, Kawęczyn

dobra Xiężpolskie- Xiężpol, Drążdże i Króle, Majdan Xiężpolski, Kupczaki, Brodziaki, Zanie i Zynie, Budziarze;

dobra Zwierzynieckie- Zwierzyniec i Budziarze, Tereszpol i Budziarze, Górecko z Kościółkiem, Trzeputniak i Budziarze, Obrocz;

dobra Tomaszowskie- miasto Tomaszów z przedmieściami i wsie: Rogoźno, Szara Wola, Łosiniec i Zawadki, Wólka Łosiniecka, Pasieki, Maziły, część w Wieprzowym Jeziorze;

dobra Piskorowickie- wieś Piskorowice;

dobra Turobińskie- miasto Turobin z przedmieściami i wsie: Rokitów, Olszanka, Majdan Turobiński, Grudki, Tokary i Olendry, Huta, Tarnawa, Biskupie, Ponikwy z Wolą, Czernięcin z Wólką, Żórawie, Byki, Żabno i Guzówka;

dobra Kraśnickie- miasto Kraśnik z przedmieściami oraz wsie: Wyżnica, Wyżnianka, Budzyń, Suchynia, Stróża,Słodków, Blinów, Majdan Blinowski, Wilkołaz,Wólka Rudnicka, Zalesie;

dobra Górajskie- miasto Góraj z wójtostwem i przedmieściami oraz wsie: część w Chrzanowie, część w Branwi, Łada, Malinie, Dzwola, Hosznia i Bononia;

dobra Janowskie- miasto Janów i przedmieścia, wsie: Biała, Godziszów z wójtostwem, Krzemień, Lipa, Wólka Ratajska, Kocudza;

dobra Batorskie- Batorz z Wólką, Otrocz, Zdziłowice, Majdan Batorski;

dobra Solskie- Sól, Bidaczów, Dąbrowica, Ciosmaki

Pozwolono też wcielić do ordynacji dobra, stanowiące uposażenie liceum zamojskiego (dawnej akademji) a mianowicie: Chmielek z Rakówką, Zawadką i Bukowiną.”

 

Tekst został jedynie przeformatowany dla lepszej jego czytelności poprzez rozdzielenie poszczególnych dóbr oraz pogrubienie czcionki przy nazwie poszczególnych dóbr.

Opracował Jan Palikot

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-03-30
Data publikacji:2020-03-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:908