Zajęcia „Klimat na dobrą książkę. Detektywi z Klubu Przyjaciół Planety”

17 kwietnia 2024

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała zajęcia  „Klimat na dobrą książkę. Detektywi z Klubu Przyjaciół Planety” w ramach inicjatywy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwa Widnokrąg. Uczestniczyli w nich 12 kwietnia bieżącego roku  uczniowie kl. III b ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny  w Aleksandrowie pod opieką wychowawczyni Celiny Chyrzyńskiej.

Zajęcia były oparte na książce „Znikająca chata. Klub Przyjaciół Planety” autorstwa LillegravenRuth. W przeprowadzaniezajęć zaangażowały się również dziewczynki z Koła Przyjaciół Biblioteki.Uczestniczyły w zajęciach 12 kwietnia dzieci z kl. III b ze szkoły podstawowej, pod opieką wychowawczyni pani Celiny Chyrzyńskiej. Spotkanie rozpoczęło się od zabawy  „Minka Ziemi smutna i radosna”. Dzieci po prostu na zielonych karteczkach rysowały Ziemię smutną i uśmiechniętą. Była ona pretekstem do krótkiej rozmowyz najmłodszymi dlaczego nasza planeta jest smutna. Potem dzieci odwróciły karteczki na minkę Ziemi uśmiechniętą i wspólnie głośno wszyscy  zadeklarowali,  że będziemy robić co się da aby ratować Ziemię.

Ważnym trzonem zajęć było czytanie fragmentów  książki „Znikająca chata. Klub Przyjaciół Planety” autorstwa LillegravenRuth, przepięknie wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg. Czytaniu towarzyszyła zabawa „Detektywi z Aleksandrowa na tropie przygód Vanji, Siverta i Mo”. Uczestnicy poznali treść książki. Dziewczynki czytały, urywając w wybranych miejscach, tak aby dzieci próbowały (oczywiście zawieszając czytanie w dość oczywistych miejscach) poznawać razem z bohaterami ich przygody i co się wydarzyło. Było to sprawdzenie jak uczestnicy uważnie słuchają czytanego tekstu a z drugiej rozbudzenie poprzez zabawę w detektywów zainteresowania książką i udało się,bo chętnych do wypożyczenia książki nie brakowało.Dzieci były mocno zadowolone  jak udało im się wyprzedzić z sukcesem wydarzenia opisane w książce czy konsekwencje jakiegoś działania np. dlaczego zaczęły chorować zwierzęta . Ten sposób na odkrywanie przygód bohaterów okazał się strzałem w dziesiątkę.

Czytanie było przerywane różnymi zabawami nawiązującymi do usłyszanego tekstu. Kolejnym krokiem było poszukiwanie porzuconych w bibliotece worków ze śmieciami przez detektywów.  Uczestnicy równieżwyłożyli na środek przyniesione ze sobą śmieci. Potem odbyła się zabawa „Segregujemy śmieci”Na początku była rozmowa i prezentacja kolorowych worków na śmieci i o tym jakie śmieci do nich wrzucamy a jakich nie. Następnie dzieci wkładały śmieci do odpowiednich worków i wspólnie sprawdzaliśmy czy nie znalazły się w nich jakieś rzeczy, które tam nie powinny być.  Potem odbyła się dla utrwalenia prosta zabawa „Dopasuj śmieci do koloru”. Osoba prowadząca mówiła konkretny rodzaj śmieci a dziecipodawały kolor i podskakiwały.

Następie uczestnicy w czterech grupach tworzyli ze śmieci prace plastyczne„Zamieniamy śmieci w obrazy-ilustracje do książki”. Tak powstały:gospodarstwo Vanji, las, sylwetki głównychbohaterów-VannjiSiverta i Mo orazjagniątka Sól, i Pieprz. Zadbaliśmyrównież o to aby wybrzmiało, że dzieciprzyniosłyśmieci,którezamieniły w obrazy- ilustracje do książki i przekonały się, żewarto zanim coś wyrzucimy zastanowić się czy nie możemy z tego jeszcze czegoś zrobić.

Kolejna zabawa „Klub Przyjaciół Planety”polegała na szukaniu liter z napisu Klub Przyjaciół Planety (każdy wyraz w innym kolorze), które ukryły się na bibliotecznych półkach. Następnie uczestnicy układali napis, jak się okazało, że brakuje liter, to detektywi jeszcze raz udali się na poszukiwania i wtedy sami przekonali się, że nie zawsze najważniejsza jest szybkość ale mądrość i uważność. Po bieganiu przyszedł czas na rozmowę o utworzeniu klasowego Klubu Przyjaciół Planety. Jaka była nasza radość kiedy trzecioklasiści z entuzjazmem podjęli wyzwanie, że chcą być takim Klubem i swoje działania zaczną od zwracania uwagi na śmieci. Dzieci także wymyślały w grupach hasła nawiązujące do problemu śmieci, jak np.:  „Zamień śmieci w coś fajnego” „Zanim coś wyrzucisz, pomyśl czy nie naprawisz”, „Góra śmieci czy prawdziwa góra- ty też o tym decydujesz”. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali karty pracy do pokolorowania z rodzajami pojemników i wykazem co do nich wrzucamy a czego nie oraz drobne upominki jak: zakładki do książek i naklejki.

Najważniejsze jest to, że z biblioteki wyszedł Klub Przyjaciół Planety gotowy do prawdziwego działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Nawiązując do sytuacji opisanej w książce podczas rozmowy z dziećmi na pytanie:-Czy zdarzyło wam się wyrzucić puszkę gdzieś w lesie lub na łące?-parę rączek znalazło się w górze i padła odwiedzić- tak. Na pytanie: - Czy zrobicie kiedyś jeszcze tak?- dzieci odpowiedziały stanowczo-nie.  Klasowy Klub Przyjaciół Planety zadział fantastycznie i Ziemia zyskała nowych pomocników, którzy poczuli rzeczywistą potrzebę jej ochrony nie tylko przez chwilę ale podczas każdego dnia.Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością  rozwiązując zagadkę z bohaterami książki  „Znikająca chata. Klub Przyjaciół Planety” autorstwa LillegravenRuth i pokazały swoją ogromną wrażliwość na los naszej planety.Nie ma się co dziwić bo książka jest naprawdę fantastyczna i jest świetnym narzędziem aby zachęcić najmłodszych do dbania o środowisko naturalne.

Data utworzenia:2024-04-17
Data publikacji:2024-04-17